P R O T O K Ó Ł nr XXII / 04

przebiegu XXII sesji Rady Miejskiej,

która odbyła się w dniu 30 sierpnia 2004 r.

od godz. 1300 do 1550 w sali nr 9 Urzędu Miejskiego w Wyrzysku


Obecni:

Kierownicy Referatów Urzędu Miejskiego:

Kierownicy jednostek organizacyjnych gminy:

Radni Rady Powiatu w Pile

Wicestarosta Pilski Edmund Przewoźniak oraz radny Rady Powiatu Roman Kowalski.

Komandant Komisariatu Policji w Wyrzysku – Leszek Haufa

Sołtysi i przewodniczący zarządu osiedla, zgodnie z listą obecności – zał. nr 2,




P o r z ą d e k sesji:

  1. Otwarcie sesji.

  2. Stwierdzenie quorum.

  3. Wybór sekretarza obrad.

  4. Przedstawienie porządku sesji.

  5. Przyjęcie protokołów z dwóch poprzednich sesji.

  6. Informacja Burmistrza z działalności w okresie międzysesyjnym wraz z przedstawieniem informacji o stanie realizacji inwestycji p.n. „Budowa hali sportowej w Osieku n. Not.”

  7. Informacja Przewodniczącego Rady Miejskiej i radnych z działalności w okresie międzysesyjnym.

  8. Informacja z pracy Rady Powiatu w Pile.

  9. Rozpatrzenie projektów uchwał w sprawach:

    1. zmian w budżecie Gminy Wyrzysk na 2004 r.,

    2. skargi na działanie Kierownika Miejsko – Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Wyrzysku,

    3. skargi na działanie Kierownika Miejsko – Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Wyrzysku,

    4. skargi na działania Burmistrza Wyrzyska w związku z realizacją inwestycji gminnych,

    5. przyjęcia sprawozdania z działalności Komisji Rewizyjnej Rady Miejskiej w Wyrzysku za I półrocze 2004 r.

  10. Informacja z realizacji uchwał Rady Miejskiej w Wyrzysku za I półrocze 2004 r.

  11. Informacja w sprawie funkcjonowania Gminnego Centrum Informacji w Wyrzysku wraz z kosztami utrzymania placówki.

  12. Interpelacje i zapytania radnych.

  13. Odpowiedzi na interpelacje i zapytania.

  14. Wystąpienia sołtysów i przewodniczących zarządów osiedli.

  15. Wolne głosy i wnioski.

  16. Zakończenie sesji.


Przebieg sesji:

Ad. 1 Sesję otworzył i jej przewodniczył Przewodniczący Rady Miejskiej – Roman Łuka. Na wstępie przywitał radnych i pozostałych uczestników sesji, tj. sołtysów i przewodniczącego zarządu osiedla, kierowników jednostek organizacyjnych gminy oraz mieszkańców gminy.


Ad. 2 Przewodniczący Rady stwierdził, że w sesji, w czasie jej rozpoczęcia na stan 15 radnych, uczestniczyło 12 radnych, co stanowiło 80 % składu ustawowego Rady. W tych okolicznościach, uznał sesję za prawomocną.

W czasie otwarcia, w sesji nie uczestniczyli trzej radni: Józef Jasik, Jan Nastały i Piotr Stachowiak.


Ad. 3 Obowiązki sekretarza, zgodnie z przyjętym zwyczajem powierzono radnemu Zbigniewowi Piotrowskiemu. Przewodniczący Rady w związku z powierzoną funkcją zaprosił tę osobę do stołu prezydialnego.


O godz. 1305 przybył radny Józef Jasik, w związku z tym stan Rady zwiększył się do 13 osób.


Ad. 4 Przewodniczący Rady poinformował, że wszyscy radni otrzymali porządek sesji w brzmieniu jak wyżej wraz z innymi materiałami, stanowiącymi przedmiot sesji. W tym stanie rzeczy, zwrócił się z pytaniem o ewentualne propozycje zmian w porządku sesji.

Z tej możliwości skorzystał Burmistrz Tadeusz Perliński, proponując zmianę porządku w pkt 9. „Rozpatrzenie projektów uchwał w sprawach:”, polegającą na umieszczeniu w podpunkcie 1 nowego projektu uchwały p.n.: „W sprawie udzielenia pomocy finansowej”.

Uzasadniając wniosek, wyraził wolę uczestnictwa gminy Wyrzysk w realizacji wspólnego z Urzędem Marszałkowskim zadania inwestycyjnego, tj. budowy chodnika w Wyrzysku na odcinku ul. 22 Stycznia od Placu Wojska Polskiego do szpitala.


Wobec niezgłoszenia innych propozycji, Przewodniczący Rady przystąpił do głosowania nad przyjęciem poprawki wniesionej przez Burmistrza Wyrzyska.

Rada większością głosów - 12 głosami „za” i 1 głosie przeciwnym przyjęła poprawkę do porządku sesji w pkt 9, wnioskowaną przez Burmistrza.

W związku z powyższym, w pkt „9. Rozpatrzenie projektów uchwał” w ppkt 1 wprowadzono projekt uchwały „w sprawie udzielenia pomocy finansowej”.

Dotychczasowe podpunkty „1 - 5” otrzymały oznaczenia kolejne „2 - 6”.

Za powyższą zmianą Rada opowiedziała się jednogłośnie – 13 głosami „za” a porządek sesji przyjęto wraz z poprawką jak wyżej.


Ad. 5 Przewodniczący Rady tytułem informacji podał, że protokoły z dwóch poprzednich sesji były wyłożone do wglądu w biurze Rady Miejskiej oraz zaproponował ich przyjęcie bez odczytania.

Rada jednogłośnie, 13 głosami „za” przyjęła protokoły z dwóch ostatnich sesji nr XX/04 i XXI/04.


6. Informacja Burmistrza z działalności w okresie międzysesyjnym wraz z przedstawieniem informacji o stanie realizacji inwestycji p.n. „Budowa hali sportowej w Osieku n. Not.”

Realizując przedmiotowy punkt obrad, Burmistrz Wyrzyska – Tadeusz Perliński zwrócił uwagę Rady na sprawy, które nie wynikały z obligatoryjnych czynności burmistrza jako organu. W związku z powyższym, nawiązując do sprawy budowy hali sportowej poinformował, że złożone zostały wszystkie dokumenty, które były wymagane w celu wydania nowej decyzji - pozwolenia na budowę hali sportowej w Osieku n. Not. Burmistrz dodał, że w porównaniu do poprzedniego okresu, liczba dokumentów, które należało przygotować dla organu wydającego pozwolenie znacznie wzrosła. Przyznał, że spowodowane to było faktem wejścia Polski do Unii Europejskiej. Wymagano dokumenty dodatkowe, które przedtem w tej procedurze nie były konieczne.

Nawiązując do problematyki wykorzystywanych systemów grzewczych w obiektach użyteczności publicznej gminy Wyrzysk, poinformował, że kotłownie węglowe funkcjonują jeszcze w takich obiektach jak: Szkoła Podstawowa w Osieku n. Not. i budynki komunalne. W tej sprawie odbyło się spotkanie przy udziale m. innymi Prezesa Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu Pana Gonery, Wicemarszałka Województwa Wielkopolskiego J. Lewandowskiego, dyrektorów szkół oraz prezesa Wyrzyskiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego Sp. z o.o w Wyrzysku. W tym spotkaniu uczestniczył również przedstawiciel firmy niemieckiej Pan Gunter Schlagowski.

Szukamy rozwiązań, podkreślił Burmistrz w myśl zasady, którą często przytaczał, a mianowicie: „że jeżeli chcemy działać - szukamy rozwiązania, a gdy nie chcemy - szukamy usprawiedliwienia.” Według Burmistrza, źródła energii odnawialnej są tematem na czasie a przygotowanie wniosku pilotażowego jest szansą na otrzymanie dotacji.

Odbyło się również spotkanie w Generalnej Dyrekcji Dróg Publicznych w Poznaniu związane z tematyką modernizacji drogi krajowej nr 10 w kierunku Wyrzyska oraz budowy chodników w Kosztowie, Wyrzysku i Rudzie. Burmistrz podkreślił, iż zabiega o realizację tych zadań i ocenił, że są szanse na ich wykonanie jeżeli nie w tym, to w przyszłym roku.

Spotkanie u Starosty Pilskiego miało na celu wspólne wypracowanie stanowiska w sprawie budowy kolektora w celu poprawy ochrony środowiska przy współfinansowaniu zadania przez powiat. W tym spotkaniu uczestniczyli również prezes Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o oraz kierownik Ref. Inwestycji, Budownictwa, Gosp. Komunalnej i Ochrony Środowiska Urzędu Miejskiego.

Z okazji 85 rocznicy powstania organizacji miało miejsce spotkanie z przedstawicielami miejscowego Związku Inwalidów Wojennych. Burmistrz podkreślił szczególne znaczenie tej organizacji i jej rolę w kultywowaniu patriotycznych idei. Dodał, że regionalne uroczystość odbędą się w Płotkach k. Piły.

Burmistrz zaakcentował swoją obecność na uroczystości, która odbyła się w Łobżenicy p.n. „Dzień dobry Wielkopolsko” z udziałem m. innymi Wicewojewody Wielkopolskiego Waldemara Witkowskiego.

Podjęto działania w sprawie pozyskania karetki pogotowia ratunkowego dla potrzeb szpitala powiatowego w Wyrzysku. Działania w tym kierunku podjął także Starosta Pilski.

Z Prezesem Agencji Nieruchomości Rolnych odbyło się spotkanie w sprawie zaopatrzenia w wodę miejscowości popegeerowskich takich jak: Dobrzyniewo, Bagdad, Glesno, Gleszczonek i Marynka. Zabiegamy o to, zwrócił uwagę Burmistrz, aby Agencja zmodernizowała zakładowe urządzenia zaopatrzenia w wodę. Oświadczył, iż nie zgadza się z treścią ostatniego pisma Prezesa Stadniny Koni w Dobrzyniewie. Pan Prezes nie ma racji, dodał, informując odbiorców o zaprzestaniu zaopatrzenia w wodę. Szukamy rozwiązania w tej sprawie przy pomocy środków finansowych Agencji Nieruchomości Rolnych na modernizację zakładowych ujęć wody należących do Stadniny Koni w Dobrzyniewie Sp. z o.o. Nie mogę pozwolić, podkreślił Burmistrz, aby gmina przejęła hydrofornie zakładowe Stadniny Koni w Dobrzyniewie i wraz z nimi obowiązek zaopatrzenia w wodę mieszkańców miejscowości popegeerowskich. Narazimy się w ten sposób na ponoszenie kar za niewłaściwą jakość wody z ujęć zakładowych. Znamy zasady, podkreślił i wiem jakie gmina ma w tym zakresie obowiązki. Podkreślił, że Agencja deklarowała daleko idącą pomoc w tym względzie. Burmistrz zadeklarował więc udzielenie odpowiedzi w tej sprawie zainteresowanym radnym i mieszkańcom miejscowości. Oświadczył, iż nie może być zgody na wypowiadanie umów na dostarczanie wody przez SK w Dobrzyniewie.

Na zakończenie wystąpienia Burmistrz podziękował rolnikom oraz sołtysom za zainteresowanie sprawami dopłat z funduszy unijnych do produkcji rolnej. Wnioski w gminie Wyrzysk złożyło 94 % rolników i jak ocenił Burmistrz, na tle innych samorządów uzyskano bardzo dobry wskaźnik.

Po zakończonym wystąpieniu Przewodniczący Rady otworzył dyskusję, w której głos zabrali:

radny Kazimierz Zieliński, prosząc o przedstawienie szerszej informacji n.t. realizowanej aktualnie inwestycji p.n. budowa hali sportowej w Osieku n. Not., a konkretnie:

Radny Kazimierz Zieliński nawiązując do problemu zaopatrzenia w wodę miejscowości popegeerowskich poinformował o tym, że osobiście radził prezesowi Stadniny Koni w Dobrzyniewie, żeby nie podejmował decyzji wypowiadania umów na dostawę wody. Jeżeli jednak nastąpi taka sytuacja, to na tym najbardziej ucierpią mieszkańcy, ponieważ na święta będą bez wody i kto im tę wodę dowiezie ?


Nawiązując do informacji Burmistrza o złożonej dokumentacji w sprawie wydania nowego pozwolenia na budowę hali sportowej, radny Eligiusz Komarowski prosił o podanie daty z jaką uzupełniono dokumentację, ponieważ będzie to ostateczna data dla złożonych dokumentów niezbędnych do uzyskania pozwolenia na budowę hali sportowej w Osieku n. Not. Rozszerzając natomiast pytanie przedmówcy, radny prosił o pełniejszą informację na temat zaawansowania działań dla pozyskania środków finansowych, na dziś brakujących, do pełnego sfinansowania inwestycji p.n. „Budowa hali sportowej w Osieku n. Not.”


Odpowiedzi w powyższych kwestiach udzielił Z-ca Burmistrza Damian Los, który stwierdził, że na większość tych pytań udzielono odpowiedzi już wcześniej, podczas posiedzeń komisji Rady. Stwierdził, iż zdaje sobie sprawę z tego, że radny K. Zieliński wystąpił w imieniu mieszkańców. W związku z tym, odpowiedź również będzie kierowana do mieszkańców.

Nawiązując do pierwszej kwestii dot. podatku VAT, Z-ca D. Los stwierdził, że w kraju realizuje się dużo inwestycji, które zostały rozpoczęte przed 1 maja br., tj. datą wejścia w życie nowej stawki podatku VAT (z 7 do 22 %) na materiały budowlane. W tej sytuacji wyjaśnił, że wszystkie samorządy, które prowadzą inwestycje związane z infrastrukturą społeczną i zadaniami oświatowymi wnioskują do urzędów skarbowych o utrzymanie 7 % stawki podatku VAT i taki wniosek, oświadczył, jest w trakcie przygotowania przez gminę Wyrzysk.

W sprawie kolejnej kwestii mówca wyjaśnił, że wszystkie ekspertyzy były wykonane po to, żeby inwestor miał wiedzę, że inwestycja jest prowadzona prawidłowo i spełnia parametry. Koszty tych ekspertyz będą obciążały wykonawcę. Sprawa błędnych ekspertyz, które również wykonano spowodowały w tym momencie wydłużenie w czasie realizację inwestycji. W szczegółach sprawa wyglądała w ten sposób, że były one wykonane na zlecenie wykonawców a nie inwestora. Mówca przypomniał, że sprawa wydłużenia realizacji inwestycji w czasie, prawie na rok, wynikała również z działania Rady. W związku z tym, naliczanie kar w stosunku do wykonawcy zadania uważał za działanie niestosowne. Oświadczył, że po uzyskaniu nowego pozwolenia budowlanego inwestycja w 2004 r. zostanie zrealizowana zgodnie z haromonogramem.

Odpowiadając radnemu E. Komarowskiemu Z-ca Burmistrza oświadczył, że dokumentację uzupełniono we wtorek ubiegłego tygodnia i od tego dnia Starostwo Powiatowe w Pile ma czas 30 dni na wydanie decyzji w sprawie pozwolenia na budowę hali.

Z-ca D. Los stwierdził, iż trwają działania związane z poszukiwaniem brakujących środków finansowych dla pełnego zabezpieczenia kosztów budowy. Uznał, że Unia Europejska daje również pewne możliwości ich pozyskania i tym zagadnieniem zajmuje się Referat Inwestycji, Budownictwa, Gosp. Mieszkaniowej i Ochrony Środowiska Urzędu Miejskiego. W opinii mówcy, w budżecie na 2005 r. będziemy mieli jasną sytuację co do kwestii źródeł finansowania inwestycji p. n. „Budowa hali sportowej w Osieku n. Not.”

Na ponowne pytanie radnego K. Zielińskiego – kiedy będzie oddana do użytku hala sportowa - Z-ca Burmistrza uzupełnił powyższą informację stwierdzeniem, iż nastąpi to zgodnie z harmonogramem, w 2006 r.


W związku z przybyciem na sesję, o godz. 1330 radnego Piotra Stachowiaka, Rada zwiększyła swoją liczebność do 14 osób.


Wobec zakończenia dyskusji w powyższym punkcie obrad, Przewodniczący Rady przystąpił do kolejnego punktu:


7. Informacja Przewodniczącego Rady Miejskiej i radnych z działalności w okresie międzysesyjnym.

Wobec nie nawiązania dyskusji, Przewodniczący Rady przystąpił do kolejnego punktu porządku sesji.





8. Informacja z pracy Rady Powiatu w Pile.

Przewodniczący Rady przywitał uczestniczących w sesji: Wicestarostę Powiatu Pilskiego – Edmunda Przewoźniaka i radnego Rady Powiatu – Romana Kowalskiego a następnie oddał im głos.

Radny R. Kowalski poinformował, że radni Rady Powiatu nie obradowali na sesjach z powodu dwumiesięcznej przerwy, którą zarządzono w jej pracach. Poinformował, że inauguracja powiatowego roku szkolnego odbędzie się w dniu 1 września br. w St. Łubiance i będzie połączona z ceremonią otwarcia nowej hali sportowej wybudowanej dla tego środowiska ze wspólnych środków gminy i powiatu. Dożynki powiatowo – gminne odbędą się w sobotę 4 września br. w Szydłowie. Gmina Wyrzysk podczas tych uroczystości będzie reprezentowana przez delegację wsi Konstantynowo, gospodarzy gminnych dożynek w Wyrzysku.


9. Rozpatrzenie projektów uchwał w sprawach:

  1. udzielenia pomocy finansowej

Projekt cyt. wyżej uchwały przedstawił Przewodniczący Rady Miejskiej R. Łuka.

Zgodnie z § 1 cyt. wyżej projektu gmina Wyrzysk zadeklarowała wydatkowanie 16.000 zł tytułem wspólnego z Urzędem Marszałkowskim finansowania remontu chodnika na odcinku ul. 22 Stycznia w Wyrzysku w ciągu drogi wojewódzkiej nr 194 relacji Wyrzysk – Gołańcz. Powyższe zadanie zostanie zrealizowane w drodze porozumienia przez Zarząd Dróg Wojewódzkich.

W nawiązanej do powyższej problematyki dyskusji głos zabrali:

Radny Stefan Rymer, który pytał o termin rozpoczęcia realizacji inwestycji i kto będzie jej wykonawcą oraz jaki jest ogólny koszt przedsięwzięcia ?

Radny Leonard Borowczyk w uzupełnieniu do pytania przedmówcy prosił o podanie zakresu prac na wym. wyej odcinku drogi.


Odpowiedzi udzielił Z-ca Burmistrza Damian Los, rozpoczynając od pierwszego zagadnienia, a mianowicie: budowa nowej nawierzchni drogi nastąpi w trybie odwrotnym, po podpisaniu porozumienia. Natomiast Dyrekcja Dróg Wojewódzkich przystąpi do przetargu na wykonawstwo zadania. Remont chodnika będzie prowadzony po lewej stronie drogi idąc w kierunku szpitala. Z-ca Burmistrza nie był zorientowany co do kwestii ogólnego kosztu inwestycji, zobowiązał się więc do poinformowania Rady w tej sprawie, po uzyskaniu stosownej informacji. Zakres prac będzie obejmował m. innymi budowę wjazdów, okrawężnikowanie i wszystko to, co wiąże się z budową chodnika.


Kierownik Ref. IBGKiM Wacław Michalec uzupełniając informację przedmówcy oraz odpowiadając na pytanie radnego Stefana Rymera podał wartość kosztorysową inwestycji, która opiewała na kwotę 76.000 zł. Roboty zostaną rozpoczęte po zakończeniu procedury przetargowej organizowanej przez Oddział Wojewódzki Dyrekcji Dróg Publicznych, na początku października br., a ich zakończenie planuje się na koniec tego miesiąca.

Burmistrz T. Perliński dodał, że prace remontowe będą prowadzone na długości ok. 600 mb na ul. 22 Stycznia po stronie od Placu Wojska Polskiego do szpitala w Wyrzysku. Do obowiązków gminy Wyrzysk będzie należała rozbiórka starego chodnika na wym. wyżej odcinku.

Wobec zakończenia dyskusji, Przewodniczący Rady Miejskiej przystąpił do głosowania nad przyjęciem cyt. wyżej projektu uchwały.

Na stan 14 radnych - „za” przyjęciem głosowało 13 radnych, przeciw 1 radny.

Uchwała w sprawie udzielenia pomocy finansowej została przyjęta przez Radę jednogłośnie – nr XXII/ 144/04, stanowiąc załącznik do protokołu nr .........


  1. zmian w budżecie gminy Wyrzysk na 2004 r.

Przedmiot cyt. wyżej uchwały przedstawiła Skarbnik Gminy Wyrzysk – Małgorzata Martin Mucha. Poinformowała, że proponowany zakres zmian został omówiony na posiedzeniach komisji Rady.

Nawiązując do poprzedniej uchwały w wym. w ppkt 1 zaproponowała dodatkową zmianę w planie wydatków budżetowych na 2004 r., ponieważ w czasie omawiania zmian budżetowych przez komisje Rady nie było wiadomo w jakiej formie miała być udzielona pomoc finansowa przez gminę Wyrzysk na realizację zadania jakim jest remont chodnika na ul. 22 Stycznia w Wyrzysku. W związku z tym, że pierwotnie zakwalifikowano wydatek w budżecie gminy w kwocie 16.000 zł jako dotację celową, wymieniona kwota w projekcie przedstawionej Radzie uchwały figurowała w zał. nr 5, § 663 p.n. dotacje celowe przekazane samorządowi województwa na inwestycje i zakupy inwestycyjne realizowane na podstawie porozumień (umów) między jednostkami samorządu terytorialnego.

Z chwilą poprzednio podjętej uchwały o udzieleniu pomocy finansowej, nie może mieć zastosowania wydatek stanowiący § 663 p.n. dotacja lecz kwalifikacja tego wydatku nakazywała zastosowanie § 271 jako wydatku przeznaczonego na dofinansowanie zadań własnych bieżących w postaci remontu. W tych okolicznościach, Skarbnik wniosła o dokonanie korekty w planie wydatków budżetowych, tj. zmniejszenie wydatków w § 663 o kwotę 16.000 zł dofinansowując § 271. Wnioskowana korekta doprowadzi do zgodności uchwał o udzieleniu pomocy finansowej i zmian w budżecie gminy Wyrzysk na 2004 r.

Skarbnik stwierdziła na zakończenie powyższych wyjaśnień, że korekta w planie wydatków wiąże się ze zmianą niektórych załączników do uchwały budżetowej na 2004 r.

Plan dochodów budżetowych po zmianach wynosił zatem 19.698.083,33 zł a plan wydatków po zmianach stanowił 20.695.163,33 zł.

Deficyt budżetu gminy Wyrzysk na 2004 r. uległ zmianie i osiągnął wielkość 997.080,00 zł.

Wobec nienawiązania dyskusji w powyższym przedmiocie, Przewodniczący Rady zarządził głosowanie:

„za” przyjęciem zmian w budżecie na 2004 r. głosowało 14 radnych.

Rada Miejska jednogłośnie podjęła uchwałę w sprawie zmian w budżecie gminy Wyrzysk na 2004 r – nr XXII/ 145/04, stanowiącą załącznik do protokołu nr .........


Po zrealizowaniu powyższej problematyki, Przewodniczący Rady Miejskiej ogłosił przerwę w obradach, od 1345 – 1400.


  1. rozpatrzenie skargi na działanie Kierownika Miejsko – Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Wyrzysku

W celu przedstawienia problematyki, Przewodniczący Rady oddał głos Przewodniczącemu Komisji Rewizyjnej - radnemu Eligiuszowi Komarowskiemu, ponieważ wym. komisja analizowała stawiane przez skarżącą Panią Agnieszkę Kuszyńską – Mrugowską zarzuty. Zgodnie z wyjaśnieniem Przewodniczącego, Komisja Rewizyjna podjęła uchwałę wnioskując do Rady Miejskiej o uznanie skargi z dnia 12 lipca 2004 r. za bezzasadną. Przewodniczący Komisji odstąpił od szczegółowego uzasadnienia cyt. wyżej uchwały, informując o tym, że wszyscy radni otrzymali uzasadnienie w formie pisemnej. W przypadku konieczności udzielenia wyjaśnień, prosił o pytania.

Wobec nienawiązania dyskusji, w wyniku zarządzonego głosowania Rada Miejska jednogłośnie 14 głosami „za” poparła wniosek Komisji Rewizyjnej, uznając skargę za bezzasadną – uchwała nr XXII/ 146/04, stanowiąca załącznik do protokołu nr ..........


  1. rozpatrzenie skargi na działanie kierownika M-G Ośrodka Pomocy Społecznej w Wyrzysku

Kolejną skargę złożyła Pani Marzanna Klein w dniu 8 czerwca 2004 r. stawiając zarzut Kierownikowi Ośrodka niewykonania postanowień zawartych w decyzji odwoławczej Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Pile. Przewodniczący Komisji Rewizyjnej radny E. Komarowski przedstawił uchwałę, na podstawie której wym. wyżej Komisja wnioskowała o uznanie przez Radę Miejską skargi za zasadną z przyczyn formalnych.

Dodał, iż Komisja nie badała zasadności przyznania skarżącej lub odmowy określonego świadczenia, bowiem te kwestie podlegały zaskarżeniu na drodze administracyjnej do Samorządowego Kolegium Odwoławczego. Przewodniczący Komisji podobnie jak w poprzednim punkcie odstąpił od przedstawienia uzasadnienia załączonego do cyt. wyżej projektu uchwały.

Wobec nie nawiązania dyskusji, Przewodniczący Rady zarządził głosowanie, w wyniku którego Rada większością głosów – „12 za” i 2 wstrzymujących, poparła wniosek Komisji Rewizyjnej uznając zasadność skargi na działanie Kierownika M-G Ośrodka Pomocy Społecznej w Wyrzysku – uchwała nr XXII/ 147/04, stanowiąca załącznik do protokołu nr .......


  1. rozpatrzenia skargi na działania Burmistrza Wyrzyska w związku z realizacją inwestycji gminnych

Problematykę stanowiącą przedmiot skargi mieszkańca gminy Pana T. Bugajskiego przedstawił Przewodniczący Komisji Rewizyjnej, która badała powyższą sprawę - radny E. Komarowski. Poinformował, że Rada Miejska zleciła w maju br. przeprowadzenie kontroli kompleksowej w zakresie prawidłowości realizowanych zadań inwestycyjnych w gminie Wyrzysk, a mianowicie: budowy hali sportowo – widowiskowej oraz budowy drogi asfaltowej na osiedlu Pracz w kierunku ul. Przemysłowej w Osieku n. Not.

Powołany w celu wyjaśnienia powyższych spraw zespół kontrolny został poszerzony o przedstawicieli wszystkich stałych komisji Rady.

W związku z tym, że inwestycja p.n. „Budowa hali sportowej w Osieku n. Not.” stanowi również przedmiot kontroli zarządzonej przez Regionalną Izbę Obrachunkową w Poznaniu (skrót: RIO), Komisja Rewizyjna uznała za zasadne rozdzielenie przedmiotu kontroli na dwa odrębne zagadnienia, tj. budowę hali sportowej oraz budowę odcinka drogi na osiedli Pracz w kierunku ul. Przemysłowej w Osieku n. Not.

W tym stanie rzeczy, Przewodniczący Komisji Rewizyjnej wnioskował o odłożenie pierwszej z wym. wyżej spraw do czasu zakończenia kontroli przez RIO. Oświadczył, że Rada Miejska nie ucieka od wydania opinii lecz tylko odkłada powyższą sprawę do czasu sporządzenia protokołu pokontrolnego przez RIO.

Komisja Rewizyjna rozpatrując drugą z kwestii w wypracowanej konkluzji wnioskowała o uznanie skargi Pana T. Bugajskiego w sprawie budowy drogi na odcinku Pracz ul. Przemysłowa w Osieku n. Not. za bezzasadną.

W uzasadnieniu, Przewodniczący Komisji poinformował, że zespół kontrolny dokonał wizji lokalnej przedmiotowej drogi, zapoznał się z jej dokumentacją i na tej podstawie stwierdził, że inwestycja została wykonana prawidłowo.


Po przedstawieniu powyższego wyjaśnienia, Przewodniczący Rady Miejskiej otworzył dyskusję.

Wobec jej nienawiązania Przewodniczący Rady zarządził głosowanie nad wnioskiem Komisji Rewizyjnej o uznanie za bezzasadną skargę T. Bugajskiego w części dot. budowy drogi asfaltowej na odc. Pracz do ul. Przemysłowej w Osieku n. Not.

Rada jednogłośnie, 14 głosami „za” przychyliła się do wniosku Komisji Rewizyjnej uznając skargę za bezzasadną – uchwała nr XXII/ 148/04, stanowiąca załącznik do protokołu nr ........


  1. przyjęcia sprawozdania z działalności Komisji Rewizyjnej za I półrocze 2004 r.

Przewodniczący Komisji Rewizyjnej E. Komarowski poinformował, że Komisja Rewizyjna sporządziła syntetyczne sprawozdanie z działalności i dodał, że właściwym momentem do szczegółowego przedstawienia informacji będzie sprawozdanie roczne, składane w terminie do 30 stycznia następnego roku. Sprawozdawca dodał, że szczegóły mogą zostać udostępnione w protokołach posiedzeń lub protokołach pokontrolnych komisji a w tych okolicznościach Przewodniczący Komisji wnioskował o przyjęcie przedstawionego sprawozdania.


W dyskusji jaka wywiązała się w kwestii formalnej radny L. Borowczyk wskazał na brak projektu uchwały w sprawie przyjęcia sprawozdania i w związku z tym wyraził wątpliwość, czy Rada może przyjąć sprawozdanie w formie uchwały ? Radził aby Rada przyjęła powyższą informację, nie kwalifikując jej jako uchwały.


Co w takim razie z porządkiem obrad, ponieważ Rada przyjęła porządek z wymienionym w nim projektem uchwały w sprawie przyjęcia sprawozdania z działalności Komisji Rewizyjnej – wyraził swoją wątpliwość radny S. Rymer.


W odpowiedzi na powyższe, radca prawny Ireneusz Subczyński zacytował art. 21 ust. 3 ustawy o samorządzie gminnym, który stanowi, że komisje podlegają radzie gminy, przedkładają jej plan pracy oraz sprawozdanie z działalności. Stwierdził, że przyjęcie sprawozdania przez organ kolegialny jakim jest rada w sprawie wyrażenia woli jest w pewnym sensie formą uchwały, chociaż nie zawsze musi to być sformulowane z określoną podstawą prawną. Radca uznał, że nie doszłoby do naruszenia porządku, gdyby przyjąć powyższe sprawozdanie bez podstawy prawnej.


W tej sytuacji, Przewodniczący Rady, wzorem poprzedniej sesji, zaproponował przyjęcie uchwały w sprawie przyjęcia sprawozdania z działalności Komisji Rewizyjnej za I półrocze 2004 r.

Rada większością głosów, 13 „za” i 1 wstrzymującym podjęła uchwałę w sprawie przyjęcia sprawozdania z działalności Komisji Rewizyjnej za I półrocze 2004 r. – uchwała nr XXII/ 149/04, stanowiąca załącznik do protokołu nr .........

Opinie komisji Rady Miejskiej w sprawach podejmowanych uchwał stanowią załącznik nr ...


10. Informacja z realizacji uchwał Rady Miejskiej w Wyrzysku za I półrocze 2004 r.

Informację przedłożono radnym w formie pisemnej wraz z materiałami przed terminem sesji. Dyskusji nie nawiązano. Rada jednogłośnie, w obecności 14 radnych przyjęła informację do wiadomości, stanowiącą załącznik do protokołu nr ...........


11. Informacja w sprawie funkcjonowania Gminnego Centrum Informacji w Wyrzysku wraz z kosztami utrzymania placówki.

Informację przedłożono radnym w formie pisemnej wraz z materiałami przed terminem sesji. Dyskusji nie nawiązano. Rada jednogłośnie, w obecności 14 radnych przyjęła informację do wiadomości, stanowiącą załącznik do protokołu nr ...........


12. Interpelacje i zapytania radnych.

Radna Teresa Pinkowska podniosła sprawy, o których niżej:

  1. na jakim etapie są prace przygotowawcze związane z reaktywowaniem w Wyrzysku siedziby sądu grodzkiego ?

  2. czy rozpoczął się następny etap prac przy budowie kanalizacji w Osieku n. Not. ?

  3. z jaką częstotliwością przeprowadza się przegląd oświetlenia ulicznego, w jakich terminach i kto jest odpowiedzialny za ten stan rzeczy ? W związku z tym, że w Osieku n. Not wiele punktów oświetlenia ulicznego nie funkcjonuje, radna apelowała o przeprowadzenie przeglądu punktów świetlnych w Osieku n. Not. Mieszkańcy zgłosili brak oświetlenia na ul. Słowiańskiej i Dębowej,

  4. na jakim etapie jest sprawa podziału środków z Europejskiego Funduszu Społecznego i realizacja programu stypendialnego dla młodzieży szkół ponadgimnazjalnych i studentów gminy Wyrzysk ?

  5. jaki jest przepływ informacji i jakie jest zainteresowanie rolników programami inwestycyjnymi dla gospodarstw rolnych, w tym m. innymi nowym programem obejmujący swoim zakresem sprawę zalesiania użytków rolnych ?

  6. czy jest możliwość przekazania materiału z rozbiórki chodnika przy ul. 22 Stycznia w Wyrzysku w związku z jego modernizacją, przeznaczając ten materiał na okrawężnikowanie zieleńców na ul. Głównej w Osieku n. Not. ? (o co wnioskują od pewnego czasu właściciele budynków przy tej ulicy).

Radny Kazimierz Kowalski korzystając z obecności Wicestarosty i radnego Rady Powiatu wystąpił z apelem o ujęcie w budżecie powiatu na 2005 rok wydatków z przeznaczeniem na utwardzenie nawierzchni drogi powiatowej z Wyrzyska do Kościerzyna W. Część wym. wyżej drogi jest utwardzona brukiem, część zaś jest drogą polną.

Radny Piotr Stachowiak:

  1. nawiązując do informacji w prasie regionalnej dotyczącej gazyfikacji gminy Wyrzysk, prosił o szersze przedstawienie realnych szans na realizację tego przedsięwzięcia,

  2. na podstawie wypowiedzi Z-cy Burmistrza D. Losa radny wywnioskował, że Rada jest winna opóźnienia budowy hali sportowej w Osieku n. Not. Powiedział, że Rada nie raz podawała przyjazną dłoń. Nie można zatem mówić, że jest winna opóźnień, które nastąpiły w realizacji tego zadania. Dodał, że Rada wskazywała inne rozwiązania i gdyby je zastosowano hala byłaby już dziś gotowa. My chcieliśmy, aby hala powstała przy gimnazjum. Nie życzę sobie, powiedział radny, by oskarżać Radę za opóźnienia w pracach budowy hali sportowej ,

  3. w związku z zainteresowaniem gminy Wyrzysk kupnem budynku w Dąbkach z przeznaczeniem na lokale socjalne, radny wyrażając swoją opinię w tej sprawie radził zastanowić się nad zamiarem jego adaptacji. Zdaniem radnego, doprowadzenie budynku do stanu używalności będzie się wiązało z wydatkowaniem dużych nakładów finansowych. Ponadto prosił o określenie ich wysokości,

  4. nawiązując do niektórych informacji Burmistrza o niższych niż w przypadku innych szkół gminnych kosztach utrzymania Małej Szkoły w Rudzie, radny podkreślił, że rodzice uczniów Szkoły Podstawowej w Kosztowie również organizowali pomoc rzeczową na rzecz szkoły, angażując się społecznie w prace remontowe takie jak malowanie sali, wykorzystując w tym celu materiał przekazany przez Pana Henryka Megera, właściciela firmy remontowo – budowlanej. Powiedział, iż wszyscy zdają sobie sprawę z trudności finansowych gminy i wiedzą, że to co jest zaplanowane w budżecie nie wystarcza na pełne utrzymanie tych placówek.

Radny Celestyn Fonrath apelował w niżej podanych sprawach:

1) wzorem innych miast i gmin apelował o wspólną z Policją i Strażą Miejską walkę przeciw nasilającym się zjawiskom wulgaryzmu i chamskiego zachowania się młodzieży, wykorzystując w tym działaniu również doświadczenia Komisji Przestrzegania Prawa i Porządku Publicznego Rady Miejskiej w Wyrzysku. Powyższy problem szczególnie jest widoczny w miejscach publicznych, takich jak m. innymi dyskoteka w lokalu „Pokusa” w Osieku n. Not., gdy w czasie imprez zakłócany jest porządek publiczny a także w wyniku różnych frywolnych ekscesów niszczone jest mienie właścicieli sąsiednich posesji,

2) apelował o przeprowadzenie kontroli i zdecydowane działania w związku z rozpoczynającym się sezonem jesiennego wpalania chwastów w ogródkach przydomowych w Osieku n. Not. Do rozpalanych w ten sposób ognisk wrzucane są często opakowania plastikowe powodując duże zadymianie terenu i emisję toksycznych substancji.

Radny Zbigniew Piotrowski wnioskował:

  1. o przygotowanie pisemnego wystąpienia do dyrekcji Dróg Wojewódzkich w sprawie oznakowania skrzyżowania ul. Głównej z ul. Bohaterów w Osieku n. Not. Podkreślił, że powołana w tej sprawie komisja dokonała lustracji i uznała zasadność oznakowania wym. wyżej skrzyżowania,

  2. wystąpienia do PKP z apelem o zamknięcie wyłączonych z użytkowania pomieszczeń w budynku dworca PKP w Osieku n. Not., uniemożliwiając ich dostępność osobom postronnym a także zwierzętom. Utrzymywanie obecnego bałaganu i zanieczyszczenia w tych pomieszczeniach jest niezgodne z elementarnymi wymogami sanitarnymi i stanowi potencjalne zagrożenie dla podróżnych.


Radny Józef Jasik w związku z planowaną przebudową drogi krajowej nr 10 na obszarze gminy i miasta Wyrzyska, apelował o wyegzekwowanie od jej administratora wykonania przebudowy nawierzchni wzdłuż tej drogi w ciągu ul. Bydgoskiej – od Urzędu Pracy do Centrali Nasiennej.


Radny Kazimierz Dróbka postulował o dalszy montaż punktów oświetlenia ulicznego na osiedlu przy ul. Leśnej w Wyrzysku, w obrębie działek budowlanych. Właściciele tych nieruchomości skarżą się z powodu licznych przypadków rozkradania zgromadzonego na nich materiału budowlanego. Czy w celu wykonania zadania – montaż opraw oświetleniowych - są prowadzone rozmowy z innymi podmiotami, poza p. Wawrzyniakiem oferującym zbyt wysoką stawkę za tę usługę ?


Radny Eligiusz Komarowski nawiązując do informacji podanej przez Z-cę Burmistrza Damiana Losa o szerokim wachlarzu działań na rzecz pozyskania środków finansowych na budowę hali sportowej w Osieku n. Not. prosił o pisemną informację w sprawie realizacji źródeł finansowania w pełnej wysokości inwestycji „Budowa hali sportowej w Osieku n. Not.” Do jakich instytucji współfinansujących się zwrócono o środki i w jakiej wysokości te podmioty zadeklarowały pomoc finansową ?

Dodał, że powyższa informacja będzie przydatna w pracach komisji,

Następna kwestia dotyczyła sprawy rozpoczęcia prac remontowych w Gimnazjum w Osieku n. Not. – czy już rozpoczęto takie prace i w jakim zakresie ?


Radny Stefan Rymer poddał pod rozwagę możliwość wydłużenia budowy chodnika na ul. Podgórnej na odcinku ok. 30 mb w kierunku domu przedpogrzebowego.


Radny Stefan Wełniak ponownie apelował o oznakowanie i wycięcie zakrzewień w celu poprawy widoczności na skrzyżowaniu drogi gminnej prowadzącej z Gromadna do drogi powiatowej w kierunku Łobżenicy. Brak dostatecznej widoczności w obrębie tego skrzyżowania zagraża bezpieczeństwu ruchu na tym odcinku oraz było przyczyną licznych wypadków, które się tam zdarzyły.


Radny Leonard Borowczyk w związku z zakończoną budową szkoły średniej przy ul. Wiejskiej w Wyrzysku i zamiarem zagospodarowania terenu wokół tego obiektu, wyraził gotowość przyjęcia i apelował do inwestorów o przekazanie transportów z ziemią.


Wobec wyczerpania dyskusji, Przewodniczący Rady złożył na ręce Wicestarosty podziękowanie i prosił o ich przekazanie Staroście za współpracę z gminą Wyrzysk, m. innymi za realizację wspólnego zadania, jakim jest modernizacja chodnika przy ul. Podgórnej w Wyrzysku. Dodał, że niebawem będzie budowany dalszy odcinek chodnika na ul. Podgórnej oraz wyraził nadzieję, że przy udziale Starostów uda się to zadanie w tym roku zakończyć.

Przewodniczący Rady zwrócił się również z apelem o wykonanie prac pielęgnacyjnych, polegających na przycięciu nadmiernie rozrastającego się żywopłotu wzdłuż chodnika na ul. Podgórnej w Wyrzysku.


13. Odpowiedzi na interpelacje i zapytania radnych.

Głos w tym punkcie obrad zabrał Z-ca Burmistrza Damian Los.

Odpowiedzi na interepelacje i zapytania rozpoczął w kolejności zgłaszanych spraw. W związku z tym, poinformował radną T. Pinkowską, że prace w sprawie reaktywowania sądu grodzkiego w Wyrzysku trwają. Nie rozszerzał tej informacji o szczegóły. Podkreślił tylko, że prace są daleko posunięte chociaż są próby by w tych działaniach przeszkodzić. Zapewnił, że wszystkie możliwości zostaną w tej sprawie uruchomione, chociaż materia jest trudna. Podnosząc sprawę budowy kanalizacji w Osieku n. Not. poinformował, że we wtorek ubiegłego tygodnia przystąpiono do kontynuacji następnego etapu budowy kanalizacji, rozpoczynając od ul. Podgórnej i dalej zgodnie z harmonogramem.

Stwierdził, że kwestia oświetlenia nie dotyczy tylko Osieka, bo rozpatrując tę kwestię trzeba mówić o całej gminie. Przypomniał o tym, że na jednej z poprzednich sesji informował, iż wszelkiego rodzaju usterki powinny być zgłaszane odpowiedzialnym merytorycznie pracownikom Urzędu. Podał również numery telefonów w celu ich wykorzystania w tych sprawach. Z-ca Burmistrza uważał, że wiele kwestii można uregulować przed sesją, bez zbędnej zwłoki. Sprawa oświetlenia wygląda również tak, że energetyka wysyła ekipę awaryjną zgodnie z ustalonym harmonogramem a nie na indywidualne zgłoszenie.

W związku z wystąpieniem radnego P. Stachowiaka, Z-ca Burmistrza oświadczył, iż nie mówił, że rada jest winna wstrzymaniu inwestycji. Powiedział, że poprzednia rada uchwaliła a ta rada miała prawo podjąć uchwałę o wstrzymaniu inwestycji i taki jest fakt a to jest zasadnicza różnica. Poza tym, wyraził zdziwienie z tego powodu, że radny Stachowiak powinien pamiętać o tym, że Rada podjęła już uchwałę w sprawie zakupu obiektu w Dąbkach oraz podkreślił, że żadnego problemu w tym czasie radny nie widział.

Rada Miejska w budżecie na 2004 r. przyjęła odpowiednie środki budżetowe na zakup i przystosowanie tego budynku na lokale socjalne. Mówca podał, że projekt przebudowy budynku będzie za pewien czas gotowy, a według jego założeń będzie tam 15 mieszkań na I i II piętrze. Koszt adaptacji oszacowano na kwotę 360 – 400 tys. zł.

Z-ca Burmistrza poinformował, że w czerwcu br. ukazała się informacja Ministerstwa Infrastruktury w sprawie wniosku do Sejmu o ustawę, na podstawie której będą realizowane zadania w ramach grantu, tj. konkursu w ramach którego będzie można uzyskać dofinansowanie do tego typu zadań. Do 15 października br. jest czas na przygotowanie tego projektu, żeby otrzymać np. 30 % dotacji. Wszystko zależy od tego jak będzie przygotowany projekt i jakie będą kryteria oceny. Jesteśmy dobrej myśli, ufał Z-ca Burmistrza, że projekt przygotowany przez Ref. IBGKiM podobnie jak poprzednie został przygotowany prawidłowo.

W przypadku przyjęcia wniosku, Rada będzie musiała podjąć decyzję o pozostałej kwocie. Zakończenie realizacji zadania musi nastąpić w 2005 r.


Burmistrz Tadeusz Perliński w uzupełnieniu do powyższej informacji dodał, że w celu wykorzystania dokumentacji przez firmę włoską, w imieniu gminy Wyrzysk zwrócono się do Zakładu Gazowniczego w Poznaniu o jej udostępnienie i fakt zainteresowania się inwestora zachodniego sprawami gazyfikacji gminy spowodował natychmiastową reakcję tej firmy. W wyniku czego dyrektor Wielkopolskiego Zakładu Gazowniczego zorganizował natychmiast spotkanie. Dyrektor Kowalski przyjechał ze sztabem ludzi oraz ustalono wstępnie działania. Jest opracowywana koncepcja dokumentacyjna na doprowadzenie gazu do Wyrzyska i Osieka n. Not. Do końca roku powinna być gotowa dokumentacja. Ważne, że jest reakcja, przyznał Burmistrz. Sprawa ta została również potwierdzona przez Urząd Marszałkowski. Omawiano również sposób finansowania tego przedsięwzięcia. W trakcie rozmów uzgodniono wstępnie udział Zakładu Gazowniczego w wys. 25 % wartości przedsięwzięcia, pozostałą część zabezpieczy gmina.

Nawiązując do kwestii zagospodarowania budynku po byłym Komisariacie Policji na Pl. Wojska Polskiego w Wyrzysku, Burmistrz poinformował, że zamierzeniem jest zagospodarowanie tego budynku na zasadzie partnerstwa publiczno – prawnego. Chodzi więc o zagospodarowanie dolnej części budynku na cele użytkowe, natomiast piętro byłoby wykorzystane na cele mieszkalne. Nieważne kto wyremontuje, dodał, ważne jest żeby budynek nie szpecił. Będziemy szukać rozwiązania, zakończył tę tematykę.

Burmistrz odniósł się również do tematyki oświatowej, którą poruszył radny P. Stachowiak. Przyznał, iż nie wiedział w czym rzecz i co radny miał na myśli nawiązując do szkoły w Rudzie. Burmistrz wyjaśnił, że średnio na ucznia „Małej Szkoły” w Rudzie przypada tyle samo, co w innych szkołach porównywalnych w gminie np. w Gleśnie i również na tę placówkę jako gmina otrzymujemy subwencję. Pozostałe koszty utrzymania tej placówki ponosi Stowarzyszenie. Miło to słyszeć, podkreślił Burmistrz, że również w Kosztowie angażują się rodzice na rzecz szkoły.

W przypadku problematyki sygnalizowanej przez radnego Celestyna Fonratha Burmistrz wyraził ubolewanie z powodu opisywanej sytuacji. Przykre jest to, że młodzież obraca się wokół kilku słów i to o nieprzyzwoitym znaczeniu. Bardzo źle, że młodzież nie czyta książek a swój czas zbyt dużo poświęca na oglądanie telewizji i pewnie ta sytuacja powoduje pewne wypaczenia. Stwierdził, że naganne zachowanie jest wykroczeniem i jest ścigane przez Policję. Burmistrz zadeklarował udział Komisji Przestrzegania Prawa i Porządku Publicznego przy opracowywaniu form walki z negatywnymi zachowaniami młodzieży. Podkreślił, że zwróci się do Policji o częstszą kontrolę i organizację patroli w miejscach dyskotek. Innej drogi zaradczej na ten czas nie widział.

Burmistrz przyznał zasadność wniosku radnego Fonratha, gdy chodziło o spalanie chwastów i materiałów plastikowych. Burmistrz uważał, że w akcję przeciwdziałania tego typu praktykom powinno się włączyć również społeczeństwo, bo trudno w takich przypadkach natychmiast reagować organom porządkowym.

Burmistrz zapewnił radnego Z. Piotrowskiego, że będzie interweniował w sprawie zamknięcia nieużytkowanych pomieszczeń w budynku dworca PKP w Osieku n. Not. Radnego J. Jasika poinformował, że zgodnie z zapewnieniem dyrektora Generalnej Dyrekcji Dróg i zawartym porozumieniem, zakres prac remontowych na drodze nr 10 obejmie również chodniki w Wyrzysku na odcinku od mostu do CPN po prawej stronie oraz dalej na ul. Bydgoskiej do budynku dawnego sądu i Centrali Nasiennej. Gdyby nie wystarczyło środków, to przynajmniej od mostu do CPN.

Z powodu niepalących się lamp w Osieku n. Not. Burmistrz nie wykazywał zakłopotania, bowiem gmina zaoszczędzi trochę pieniędzy. Dodał, że w niektórych gminach ze względów oszczędnościowych wyłącza się oświetlenie o godz. 2400. Zapewnił jednak, że lampy są po to aby świeciły i tę problematykę postara się rozwiązać.

Nawiązując do kwestii skorzystania przez młodzież uczącą się z unijnego funduszu stypendialnego, Burmistrz powołał się na notatkę z „Gazety Wyborczej”, z której można było się dowiedzieć, że w tej sprawie nie ma jeszcze rozporządzeń wykonawczych. Poinformował, że sprawa funduszu stypendialnego leży w kompetencji powiatu. W związku z tym regulamin podziału środków finansowych tego funduszu opracuje również powiat, a zatwierdzi wojewoda. Zgodnie z kryteriami wym. wyżej regulaminu pomoc stypendialna przeznaczona będzie dla mieszkańców miejscowości, w których nie ma siedziby szkoły średniej. W tych okolicznościach mieszkańcy Wyrzyska nie kwalifikują się do otrzymania pomocy.

W sprawie krawężników, o których mówiła radna T. Pinkowska Burmistrz wyraził opinię, że do okrawężnikowania trawników należałoby użyć krawężników delikatniejszych, ponieważ te z demontażu chodników byłyby zbyt ciężkie i popsułyby estetykę tego miejsca.

Odpowiadając radnemu E. Komarowskiemu w sprawie remontu budynku gimnazjum w Osieku n. Not. i wynajmu lokalu mieszkalnego dla emerytowanych nauczycieli, dotychczasowych lokatorów budynku wym. wyżej szkoły, Burmistrz stwierdził, że gmina bez zgody Prezesa Urzędu Zamówień Publicznych nie może zawrzeć umowy na wynajem mieszkania na okres dłuższy niż 3 lata. W tej sytuacji, zwrócono się więc do wym. wyżej Urzędu o wyrażenie zgody na zawarcie umowy najmu na czas dłuższy niż 3 lata. W opinii Burmistrza umowa o najem powinna być zawarta na czas nieokreślony, tak jak wnioskują zainteresowani.

Dzięki dobrej współpracy ze Starostwem Powiatowym w Pile, Burmistrz zapewnił radnego S. Rymera, że budowa chodnika na przedłużonym odcinku ul. Podgórnej będzie miała szansę powodzenia. Wyraził przy tej okazji również zadowolenie z obecności Wicestarosty E. Przewoźniaka i radnego Rady Powiatu R. Kowalskiego, którzy są przyjaźnie nastawieni do gminy Wyrzysk i wszystkie problemy wspólnymi siłami zostaną pozytywnie załatwione.


Burmistrz poparł stanowisko radnego Stanisława Wełniaka w działaniach o poprawę widoczności na skrzyżowaniu drogi w kierunku Łobżenicy z drogą do Gromadna. Nie musi zdarzyć się tragedia, by rozpocząć działania. Zdaniem Burmistrza, radny nie sprecyzował na czym polegać powinna w tej sprawie interwencja, czy to ma polegać na wycięciu drzew, czy też zastosowaniu innego rozwiązania, np. wykonania szerszego rozjazdu.


W sprawie L. Borowczyka Burmistrz wyraził nadzieję, ze Prezes Spółdzielni Mieszkaniowej radny J. Jasik szybko rozpocznie budowę mieszkań i będziemy mieli ziemi pod dostatkiem. Zapewnił radnego, że weźmie ten problem pod uwagę jak tylko będzie możliwość pozyskania dużej ilości ziemi.


Burmistrz z satysfakcją podkreślił to, że Przewodniczący Rady Roman Łuka idealnie trafił z kompetencją zadania, o którym była mowa w trakcie interpelacji, tj. regulacji żywopłotu przy ul. Podgórnej. Obecność Wicestarosty uznał za dobry znak dla powodzenia realizacji wnioskowanego zadania.


W związku z wątpliwościami Burmistrza, radny S. Wełniak doprecyzował swój wniosek zgłoszony w punkcie interpelacje i zapytania radnych.

Zdaniem radnego widoczność na skrzyżowaniu dróg o jakim była mowa w dużym stopniu poprawi wycięcie zakrzewień i olbrzymich chwastów.

Burmistrz w tej sprawie poinformował, że może się tylko zwrócić z wnioskiem do administratora drogi. Ufał, że sprawa zostanie pozytywnie załatwiona.


W związku z przypomnieniem radnego E. Komarowskiego o braku informacji o działaniach referatu dla pozyskania środków finansowych na budowę hali sportowej w Osieku n. Not. Zastępca Burmistrza D. Los zapewnił, że jeżeli radny wnioskował o odpowiedź pisemną, więc nie ma sprawy, taka będzie przekazana.

W kontekście wypowiedzi Z-cy Burmistrza, z dodatkowym wyjaśnieniem wystąpiła radna T. Pinkowska podkreślając, że występowała z pytaniami jako radna a nie jako osoba fizyczna Teresa Pinkowska a problemy jaki podnosiła interesują wyborców. Wiadomą jest rzeczą, przyznała, że prace związane z przygotowaniem siedziby sądu w Wyrzysku trwają. Przyznała, że wolałaby się dowiedzieć czegoś więcej, chociażby to, na jakim etapie one są. Ponadto podkreśliła, nawiązując do kwestii oświetlenia, że w przeszłości był prowadzony cyklicznie przegląd stanu oświetlenia ulicznego przez zakład energetyczny. W związku z tym, chciała wiedzieć, czy wzorem tych praktyk są nadal prowadzone takie przeglądy i w tym celu zgłosiła usterki. Dodała, że Osiek jest dużą miejscowością a część tej miejscowości nadal nie ma oświetlenia.


W kontekście powyższej wypowiedzi Zastępca Burmistrza D. Los uściślił, iż nawet na chwilę nie wątpił w to, że Pani Pinkowska wystąpiła jako radna. Podnosząc następnie kwestię lokalizacji siedziby sądu w Wyrzysku, mówca poinformował, że w tej sprawie jest prowadzona korespondencja z Ministrem Sprawiedliwości i jeżeli radną interesuje jej treść jest w stanie ją w tym celu udostępnić. Ponadto oświadczył, że trwają rozmowy. Natomiast za niemożliwe do spełnienia uznał podanie konkretnej daty sfinalizowania tych prac oraz tego, jaki będzie ich efekt. Podkreślił, że działania są bardzo intensywne. Prosił też, aby nie naciskać i nie żądać konkretnych terminów realizacji, ponieważ nie jest to inwestycja, której termin zakończenia jest znany. Jest to złożona sytuacja i zapewniał, że wszystkie możliwości zostaną w tym działaniu wykorzystane. Nie sądził, że mieszkańcy są aż tak zainteresowani tą sprawą, bo w gminie jest wiele ważniejszych problemów. Zastępca dodał jeszcze na zakończenie tej tematyki, że są pewne problemy, ponieważ w tych działaniach przeszkadza wiele osób z zewnątrz i stąd nie wszystkie ustalenia i informacje powinny być podawane do publicznej wiadomości.


Przewodniczący Rady Miejskiej R. Łuka w kontekście informacji Burmistrza w sprawie lokalizacji w Wyrzysku siedziby sądu oświadczył, że osobiście uczestniczył w spotkaniu u Prezesa Sądu Wojewódzkiego w Poznaniu. Z atmosfery tego spotkania wynikało, że jest odpowiedni klimat dla realizacji powyższego przedsięwzięcia. Uważam, dodał, że Burmistrz w tej sprawie wiele zrobił i na tym na pewno nie poprzestanie.


Wicestatosta E. Przewoźniak jako kolejny mówca nawiązał do problematyki pomocy stypendialnej. Poinformował, że w tej sprawie w dniu 20 sierpnia br. na zaproszenie Wicemarszałka J. Lewandowskiego odbyło się spotkanie z udziałem przedstawicieli pięciu gmin i dyrektorami szkół ponadgimnazjalnych. Mówca nie mówił o szczegółowych ustaleniach z tego spotkania a tylko zobowiązał się do przekazania do jutra szczegółowych informacji w kwestii projektu regulaminu stypendialnego. W dniu 9 września br. Rada Powiatu w Pile poświęci specjalną sesję tematyce stypendialnej. Powiat pilski na pomoc stypendialną dla uczniów przeznaczył 150 tys. zł. a dla studentów 100 tys. zł, co łącznie stanowiło kwotę 250 tys. zł. Powołując się na informacje zaczerpnięte z Wydziału Oświaty Starostwa Powiatowego w Pile i dyrektora Baryłkowskiego, Wicestarosta poinformował, że uczniowie – mieszkańcy Wyrzyska i Piły nie kwalifikują się do skorzystania z tego programu stypendialnego z uwagi na wysoki dochód przypadający na 1 mieszkańca. Ogółem do Wydziału Oświaty Starostwa Powiatowego w Pile wpłynęło ponad 1000 wniosków.

Podnosząc kwestię zalesiania gruntów, Wicestarosta poinformował, że dotąd nie zostały określone warunki, jakie trzeba spełnić, aby przeznaczyć grunty pod zalesienie. Prawdopodobnie znane one będą od 6 września br. Według wstępnego rozeznania nie wszystkie grunty będą mogły być w tym celu wykorzystane. Według mówcy, zainteresowanie rolników sprawą zalesiania gruntów jest duże.


Radny Rady Powiatu R. Kowalski poinformował, że obecnie rolnicy mogą korzystać z bardzo wielu funduszy unijnych, zwłaszcza młodzi rolnicy, którzy nie przekroczyli 40 roku życia. Rolnicy, którzy ukończyli 55 rok życia mogą się ubiegać o tzw. rentę strukturalną. Jest możliwość wykorzystania pomocy unijnej na inwestycje i remonty. Inwestowanie w gospodarstwie rolnym jest sprawą indywidualną każdego rolnika, w związku z tym, każdy sam musi tę decyzje podejmować, by potem móc korzystać z dotacji unijnej. Zasady skorzystania z pomocy finansowej są takie jak w większości funduszach gdzie wymagane jest w pierwszej kolejności zaangażowanie własnych środków finansowych. Dodał dla informacji, ze fundusz SAPARD został wykorzystany w Wielkopolsce w 100 %.

W sprawie utwardzenia nawierzchni drogi do Klawek na odcinku do Zespołu Szkół Zawodowych radny poinformował, że składał w tej sprawie interpelację na jednej z sesji Rady Powiatu. W sprawie odwodnienia tego odcinka drogi miało się odbyć spotkanie w gminie Wyrzysk. W związku z tym, że spotkanie nie doszło do skutku, radny zobowiązał się poczynić starania w tym kierunku, aby w przyszłorocznym budżecie powiatu zaplanowane zostały wydatki na utwardzenie odcinka drogi o jakiej była mowa wyżej.

Radny R. Kowalski poparł starania radnego S. Wełniaka w sprawie oznakowania i poprawy widoczności na opisywanym wcześniej skrzyżowaniu drogi wojewódzkiej do Łobżenicy z drogą gminną w kierunku Gromadna. Stwierdził, że brak widoczności na tym skrzyżowaniu był przyczyną groźnego w skutkach wypadku, którzy niedawno zdarzył się na tym skrzyżowaniu.


Wicestarosta E. Przewoźniak poinformował, że w sprawie oznakowania dróg interweniował w Wojewódzkim Zarządzie Dróg w Złotowie. Stwierdził, że działania Zarządu Dróg w tej sprawie okazały się bardzo powolne, ponieważ cały rok upłynęło zanim wykonana została tablica informacyjna, a na bieżące utrzymanie dróg instytucja ta nie ma żadnych pieniędzy.

Mówca poinformował również radną T. Pinkowską o spotkaniu, które odbędzie się w sprawie dopłat do produkcji rolnej z łąk nadnoteckich. Mówca zasygnalizował pewien problem, który może w tej kwestii zaistnieć, a mianowicie niektórzy rolnicy składający wnioski o dopłaty mogą ich nie otrzymać niewłaściwego użytkowania łąk, np. nie wykoszone rowy i ruń łąkowa, brak map z wydzielonymi działkami, itp. Mówca dodał, że są w tej sprawie prowadzone stosowne kontrole, a problem będzie dotyczył użytkowników gmin takich jak: Kaczory, Białośliwie, Miasteczko Kr. Ujście i Wyrzysk


Radny P. Stachowiak wyraził aprobatę dla prowadzonych kontroli użytkowania łąk, ponieważ przewidywał, że na tym odcinku będzie najwięcej „przekrętów”. Zdaniem radnego, jest wielu użytkowników łąk, którzy ich nie koszą i nie użytkują a złożyli wnioski o dopłaty.

Nawiązując do swoich postawionych pytań w punkcie interpelacje, radny tytułem uzupełnienia dodał, że postawił je nieprzypadkowo. Stwierdził, że tymi sprawami są zainteresowani mieszkańcy gminy a ponadto trzeba mieć na uwadze przyszłe wydatki, które już niebawem będzie trzeba planować do przyszłego budżetu. Radny dodał, że zainteresowany sprawami gminy i tematyką adaptacji budynku w Dąbkach na cele socjalne dokonał oględzin tego obiektu a także w tej sprawie rozmawiał z mieszkańcami. Stwierdził, że stan techniczny tego budynku można określić jako „rudera”, bez okien i drzwi z walącym się stropem. Radny zaznaczył, że wyrażana przez niego opinia nie jest żadną złośliwością, ponieważ jest to problem zarówno Rady jak i Burmistrza.


Radny L. Borowczyk poinformował, że pomoc w dostarczeniu transportów ziemi na zagospodarowanie terenu wokół Zespołu Szkół Zawodowych zadeklarował Prezes Spółdzielni Mieszkaniowej radny J. Jasik. Nie wiadomo tylko ile tej ziemi będzie trzeba. W związku z tym podkreślił, że nadal złożone zapotrzebowanie i apel o dostarczanie ziemi jest nadal aktualny.

Radny poparł wniosek w sprawie utwardzenia drogi do Klawka. Przyznał, że ten problem nie jest obojętny nie tylko dla nauczycieli ale przede wszystkim dla uczniów, ponieważ modernizacja drogi w tym kierunku poprawiłaby bezpieczeństwo jej użytkowników.

Uzupełniając informację Wicestarosty w sprawie pomocy stypendialnej radny poinformował, że regulamin jej przyznawania został już przygotowany i przyjęty przez Zarząd Powiatu oraz będzie on przedmiotem sesji Rady Powiatu w dniu 9 września br. Zostały również przygotowane wszystkie dokumenty związane z wnioskami i przyznawaniem pomocy stypendialnej i w każdej szkole średniej taka dokumentacja będzie dostępna po 1 września br. łącznie z wzorami podań i kryteriami jej przyznawania. Gwoli informacji podał, że na 1 ucznia kwota stypendium będzie wynosiła 150 zł. Kryteria są ostre.

Według szacunków Wydziału Oświaty Starostwa Powiatowego w Pile uprawnionych do otrzymania pomocy stypendialnej będzie ok. 500 osób. Podstawowym kryterium, to dochodowość netto nie przekraczająca 504 zł na 1 członka rodziny, w przypadku mieszkańców wsi – 3.000 zł w skali roku. Mówca oceniał, że duża liczba osób będzie miała problem z uzyskaniem prawa do korzystania z pomocy stypendialnej z uwagi na ostrość kryteriów. Ponadto młodzież z Wyrzyska i Piły nie zostanie skorzysta z możliwości pomocy stypendialnej z uwagi na pewne ograniczenia formalne, ponieważ wym. miejscowości przekraczają limit 5 tys. mieszkańców. Radny zapewniał, że wszystkie dokumenty są już gotowe, a młodzież z dniem rozpoczęcia roku szkolnego, tj. 1 września br. otrzyma niezbędną informację – gdzie, kiedy i do kogo ma się udać w powyższej sprawie. W Zespole Szkół Zawodowych w Wyrzysku osobą, która będzie zajmowała się sprawami zbierania podań. Ich weryfikacją a następnie wypłatą będzie księgowa Pani Turostowska. Za sprawy organizacyjne odpowiedzialnym został radny L. Borowczyk – nauczyciel Zespołu Szkół Zawodowych w Wyrzysku.

Radny L. Borowczyk poinformował na koniec swojego wystąpienia w kwestii rozliczenia przez rodziców przyznanego uczniowi stypendium. Warunkiem, który powinien być spełniony przy rozliczeniu, to posiadanie faktury VAT na zakupione artykuły przeznaczone dla potrzeb ucznia, a wiec podręczniki, zeszyty, przybory szkolne, odzież sportowa wymagana na lekcjach realizowanych w ramach kultury fizycznej, dojazd do szkoły, itp. Nie będą tolerowane natomiast oświadczenia rodziców bądź ucznia o innym przeznaczeniu środków finansowych otrzymanych w ramach pomocy stypendialnej.

Wobec zakończenia dyskusji w tej części obrad, Przewodniczący Rady przystąpił do realizacji kolejnego punktu:


14. Wystąpienia sołtysów i przewodniczących zarządów osiedli.

Sołtys Karolewa – Wiernowa wnioskowała o wymianę tablicy informacyjnej z nazwą miejscowości Karolewo lub jej odnowienie.


  1. Wolne głosy i wnioski.

Radny P. Stachowiak podziękował Burmistrzowi za skuteczną interwencję, wynikiem której zostały zniwelowane ubytki w nawierzchni jezdni na drodze do Jeziorek Kosztowskich.


Radny S. Rymer wystąpił z apelem o podjęcie działań mobilizujących zarządcę rz. Łobzonki i stawu miejskiego w Wyrzysku o uregulowanie gospodarki wodnej i zmianę wyglądu wym. wyżej akwenu. Obecna degradacja biologiczna stawu miejskiego, zdaniem radnego, nie przynosi chluby miastu i jego władzom samorządowym. Radny podkreślił złożoność tego problemu, ponieważ władze tej gminy nie są bezpośrednio odpowiedzialne za stan tego środowiska lecz m. innymi poprzez ten aspekt istnieje możliwość oceny skuteczności działań. W przypadku gdyby zostały już w tej sprawie poczynione pewne działania, radny prosił o przedstawienie informacji na jakim są one aktualnie etapie ?


Radny Z. Piotrowski podziękował Burmistrzowi za skuteczną interwencję w sprawie naprawy przejazdu kolejowego w Osieku n. Not.


Mieszkaniec Kościerzyna W. Edward Bąbiński podziękował za działania w sprawie reaktywowania w Wyrzysku siedziby sądu oraz apelował o nie wydatkowanie pieniędzy budżetu gminy na budowę hali sportowej w Osieku n. Not. Poparł wniosek w sprawie budowy drogi do Klawek.


Burmistrz T. Perliński przyznał rację opinii radnego S. Rymera. Poinformował również o tym, że zwrócił się do Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych w poruszanej przez radnego sprawie. Burmistrz wyraził niezadowolenie z dotychczasowej korespondencji prowadzonej w tej sprawie z Wojewódzkim Zarządem Melioracji i Urządzeń Wodnych. Stwierdził, że koszt oczyszczenia stawu miejskiego oszacowano na ok.100 tys. zł. Burmistrz dodał, że w tej sprawie jest umówiony z Panią Tymczuk a ponadto oczekuje pomocy Wicemarszałka J. Lewandowskiego. Wyraził nadzieję, że Wojewódzki Zarząd Melioracji i Urządzeń Wodnych podejmie się tego zadania i wykona powyższe zadanie.


Wobec wyczerpania dyskusji, Przewodniczący Rady przystąpił do ostatniego punktu porządku sesji, a mianowicie:


  1. Zakończenia sesji.

Przewodniczący Rady podziękował wszystkim uczestnikom za udział i zamknął XXII sesję Rady Miejskiej.

Protokół sporządzono w jednym egzemplarzu na podstawie odtworzonego przebiegu sesji z taśmy magnetofonowej.


Protokołowała Sekretarz obrad Przewodniczący Rady Miejskiej

A. Bernacka radny Zbigniew Piotrowski Roman Łuka